22 czerwca 2024

pepperoni-pizza.pl

Włochy i włoska pizza

Smakowita pizza – poznaj jej rodzaje

Pizza to włoska potrawa rozpowszechniona na całym świecie. Tradycyjnie jest to płaski placek wykonany z ciasta drożdżowego, serwowany z sosem pomidorowym, serem i ziołami.

Najczęściej podawana jest na gorąco, jednak bardzo smaczna jest także na zimno. Gospodynie domowe dokładają wszelkich starań by stworzyć pizzę doskonałą – jak z włoskiej pizzerii.

Jakie są rodzaje pizzy?

Pizza tradycyjnie wywodzi się z Włoch, ale każdy region świata tworzy już swoje placki. Poznaj najciekawsze rodzaje pizzy.

1. Pizza neapolitańska

Pizza neapolitańska jest uznawana za najlepszy rodzaj pizzy. Nie jest to taka pizza, którą znamy z polskich sieciówek sprzedających pizze. Pizza neapolitańska nie przypadnie do gustu każdemu pizzamaniakowi. Ten placek jest niewielkich rozmiarów (max 35 cm). Charakteryzuje się bardzo grubymi, miękkimi i wysoko wyrośniętymi brzegami, które kontrastują z ekstremalnie cienkim ciastem reszty pizzy. Prawdziwą pizzę neapolitańską można zjeść tylko w certyfikowanych pizzeriach.

2. Pizza amerykańska

Pizza amerykańska jest całkowitym przeciwieństwem pizzy neapolitańskiej. Ten rodzaj pizzy charakteryzuje się grubym, wyrośniętym ciastem. Do tej pizzy można dorzucać nieskończoną ilość dodatków. Dla fanów pizzy amerykańskiej umiar w dodawaniu składników nie istnieje.

3. Pizza calzone

Tradycyjne ciasto pizzowe w nieco innej odsłonie. Pizza Calzone kształtem przypomina duży pieróg, który jest nadziany sosem pomidorowym, mozzarellą, ziołami i szynką. Brzegi calzone są fantazyjnie zawinięte.

4. Pizza bianca

Niezbyt popularna w Polsce, uwielbiana we Włoszech. Innowacyjność pizzy bianca polega na zamianie sosu z pomidorowego, na biały sos. Sos w pizzy bianca produkowany jest na bazie mleka bądź śmietany. Niektóre źródła podają, że oryginalna Bianca powinna być podawana z gałązkami świeżego rozmarynu.

Sprawdź artykuł o niesamowitej pizzerii Papa Johns, która oferuje wiele pizz z całego świata: https://kebab.pl/pizzeria-papa-johns-zjedz-tak-jak-lubisz/.

Podobne wpisy