Trzy bardzo popularne likiery fermentacyjne we Włoszech
Włochy charakteryzują się ogromną różnorodnością znanych rodzimych likierów, które ułatwiają proces trawienia. W rzeczywistości w tym kraju istnieje zwyczaj kończenia głównych posiłków lampką takiego likieru. Różnorodność jest ogromna i można znaleźć trunki słodkie, gorzkie i mocne. Choć wszystkie mają jedną wspólną cechę – są super orzeźwiające. Twój wybór będzie zależał od tego, kiedy je spożywasz, a przede wszystkim od Twoich własnych preferencji.
Poniżej zestawiamy trzy bardzo popularne likiery fermentacyjne we Włoszech i na świecie:
1. Limoncello.
Jest to prawdopodobnie najbardziej popularna propozycja wśród wszystkich włoskich likierów zarówno we Włoszech, jak i poza ich granicami. Jego formuła powstała w regionie Sorrento, w Kampanii. W procesie jego wytwarzania, skórki suszonych cytryn poddawane są fermentacji poprzez zanurzenie ich w znacznej ilości alkoholu. Proste, natychmiastowe i przede wszystkim pyszne. Limoncello wyróżnia się swoim orzeźwiającym działaniem i zdolnością do poprawy trawienia. Zwykle spożywa się ją w niskich temperaturach lub prawie zamrożoną. Jego popularność sprawiła, że jest stosowany nie tylko jako likier trawienny po posiłkach, ale również często można go spotkać jako dodatek do ciast, herbatników i innych deserów.
2. Narancello
Jak można sobie wyobrazić, jest to wersja Limoncello, ale tym razem wykorzystująca skórki pomarańczy jako główny składnik. Generalnie chodzi o te pomarańcze, które pochodzą ze słynnej wyspy Sycylii. Zapewnia nieco więcej słodyczy i jest zwykle spożywany przed lub po posiłkach. Jest również często używany jako typowy składnik w przepisach na wszelkiego rodzaju klasyczne włoskie słodycze.
3. Amaretto
Amaretto to jeden z najznamienitszych włoskich zakładów wśród najbardziej typowych likierów wytrawnych. Wyróżnia się tym, że jest słodkim rozwiązaniem przygotowanym z migdałów. Ma bursztynowy odcień i chociaż jego smak ma nieco gorzkawy ton, ogólny smak jest harmonijny i smaczny. Jest często używany do koktajli, a także jako składnik wszelkiego rodzaju włoskich deserów. Zazwyczaj spożywany jest z lodami i deserach lub nawet zmieszany z Limoncello.